Zarejestruj
Dziś jest: Niedziela 18 marca 2018r. Imieniny: Cyryla, Edwarda, Boguchwaly

Strzegom
Dodanie dnia: 02-03-2013, 13:06
Strzegomscy rolnicy w obronie ziemi
Komentarze: ( 6 )
Autor artykułu:Autor zdjęcia:

Około 100 strzegomskich rolników wzięło udział w spotkaniu z dyrektorem wrocławskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnej we Wrocławiu, które odbyło się we wtorek (26.02.2013r.) o godz. 14.30 w sali konferencyjnej strzegomskiego Ratusza. Mówiono o głodzie ziemi, „słupach”, złych warunkach przetargowych, jak również o kwestii pozyskiwania mieszkań od Agencji Nieruchomości Rolnych do zasobów gminnych.

Spotkanie z udziałem Andrzeja Jamrozika, dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu odbyło się z inicjatywy burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty oraz sołtysów. Główny problem zgłaszany przez rolników, który zdominował spotkanie, to zbyt mała ilość ziemi wystawianej do sprzedaży dla rolników indywidualnych. O tym mówił m.in. Marian Wójciów oraz Zdzisław Kudyba, sołtys Strzegomia, jeden z inicjatorów spotkania.

Poza wyjaśnieniem obecnej sytuacji, dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnej powtórzył to, co miesiąc temu w Dobromierzu powiedział jego zastępca Sławomir Sprawka. Mówił m.in. o tym, że w powiecie świdnickim generalnie panuje głód ziemi. Zapewniał, że ziemia dużych spółek, które nie skorzystały z 30 procentowych wyłączeń i tym samym straciły możliwość wykupienia gruntów, trafi do rolników indywidualnych. Na terenie powiatu świdnickiego wyłączenia dotyczą czterech dzierżawców, z których tylko jeden, czyli spółka Jaromix, zgodziła się na takie wyłączenie. Jest to powierzchnia 139 ha, która zostanie wyłączona w 2015 roku. Pozostali dzierżawcy, którzy nie zgodzili się na te wyłączenia to Stary Jaworów, któremu umowa na dzierżawę 2,5 tysiąca hektarów kończy się w 2014 roku, Kombinat Rolny w Świdnicy, który ma 1300 hektarów i Stadnina Koni, która dzierżawi 490 hektarów, ale umowy dzierżawy zostały z nimi podpisane na długie terminy i obowiązują nawet do 2026 roku.

- Spotkanie było potrzebne w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących Agencji Nieruchomości Rolnych – mówił Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. - W ostatnim czasie odbyły się u nas demonstracyjne przejazdy rolników ciągnikami. W ten sposób rolnicy domagają się swoich praw i my jako gmina pomożemy im jeśli tylko będziemy mieli takie możliwości – dodał burmistrz Zbigniew Suchyta.

Z. Suchyta dodał, że gmina współpracuje z Agencją Nieruchomości Rolnych też na innej płaszczyźnie i w najbliższym czasie pozyska grunty oraz mieszkania.

- Gmina ma prawo przejmowania gruntów na cele publiczne i po zmianie studium takich terenów trochę odzyskamy – mówi burmistrz Zbigniew Suchyta. – To około 16 ha w Morawie pod usługi sportowe oraz drugi teren pod ewentualną świetlicę, która mogłaby powstać w przyszłości. Obecnie myślimy o urządzeniu tam boiska do piłki siatkowej dla mieszkańców – dodał Zbigniew Suchyta.

Gmina przejmuje też dziewięć pustostanów do remontów, które trafią w ręce mieszkańców zapisanych na liście. Trwają również rozmowy dotyczące przejęcia części lokali agencji, w których obecnie są zameldowani lokatorzy. Na remont tych mieszkań gmina chce pozyskać pieniądze.

- Jesteśmy już po rozmowach, wszystkie decyzje zostały już podjęte, a teraz zostało tylko podpisanie aktów notarialnych – mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Dyrektor Andrzej Jamrozik mówił, że był zaskoczony, że na spotkanie z nim przyszło tak wielu rolników, zazwyczaj jest to bowiem kilkanaście osób. Podkreślał, że sam jest rolnikiem i urodził się w Strzegomiu, dlatego problemy strzegomskie szczególnie leżą mu na sercu. Wyjaśniał też, że rolnicy mieli możliwość wykupu ziemi w latach wcześniejszych zanim trafiła ona w ręce prywatnych spółek, ale wówczas nie było chętnych. Przypomniał, że od 2016 roku prawo do kupna ziemi będą mieli też obcokrajowcy. Tłumaczył też, że Agencja nie ma obecnie możliwości szybkiego odzyskania tych gruntów. Umowa z gospodarstwem w Starym Jaworowie kończy się bowiem w 2014 roku, ale gospodarze chcą dochodzić swoich praw na drodze sądowej, a to może potrwać. W przypadku drugiej spółki, umowa kończy się dopiero w 2026 roku. W obu przypadkach chodzi o ponad trzy tysiące hektarów.Komentarze
Jarząbek
2018-03-14 10-23-22

Łubu budu, łubu budu niech żyje nam prees naszego klubu.....

4 2

Zibi
2018-03-13 07-38-03

Ja mam dobre doświadczenia z kamieniarzem, mam na rękę 4.5 tyś , na święta dostajemy flaszkę i 2 stówki. Za urlop dostałem pieniądze a i tak mieliśmy wolne przez 3 tygodnie fakt że w zimie a nie w wakacjie ale wiadomo że w wakacjie jast najwięcej roboty. Jestem lojalnym pracownikiem, mój pracodaqca to docenia i nigdy nie miałem problemów w pracy.

8 3

Społeczeństwo
2018-03-12 19-03-22

Oczywiście, że gadu gadu kij do zadu. A niby co by miało być innego ?

7 3

Mateusz
2018-03-12 16-41-05

Jakie macie doświadczenie u złodziej KAMIENIARZY ,co nie rejestrują ,nie płaca za urlopy podawajcie przykłady TYCH BANDYTÓW STRZEGOMSKICH

6 4

...z oddali...
2018-03-12 14-08-51

...gadu...gadu...

6 7

E-Radny
2018-03-11 14-37-52

W imieniu 40 tyś. polskich sołtysów, zarówno tych z centrum jak i tych z oddali, składam Panu Premierowi podziękowania za życzenia oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę sołtysa w polskiej wsi.

11 3

1       Następna


Dodaj komentarz

Imię:
Adres e-mail:
Przepisz kod ( 53639 ): Pozostalo znakow:
Treść:


Zobacz więcej artykułów

Felietonem po łapkach
Równość i godność według wybrańców narodu
Nie żebym miała coś przeciwko posłom i senatorom, bo nie mnie oceniać postępy realizacji wielkich wizji Polski zawartych w programach wyborczych. Ale jak słyszę o tym, co to oni nie robią by wszystkim żyło się lepiej, to nóż mi się w ograbionej kieszeni otwiera.  Co miesiąc fiskus prz...   Czytaj dalej
Zobacz więcej wpisów

Sonda - zagłosuj!
Czy radny może zrezygnować z mandatu wbrew woli wyborców?
1. Tak
2. Nie
3. Nie mam zdania
Zobacz wyniki sondy
 
Komentarze
Najczęściej czytane
Dziś Tydzień Miesiąc

  • Strona główna   |   Strzegom   |   Powiat   |   Regulamin   |   Redakcja   |   Ważne telefony   |    Kontakt