Zarejestruj
Dziś jest: Sobota 21 kwietnia 2018r. Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Strzegom
Dodanie dnia: 03-03-2012, 07:45
Akcja „Warto być dobrym” wystartowała w Strzegomiu!
Komentarze: ( 1 )
Autor artykułu:Autor zdjęcia:

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu razem z 1,5 tys. innymi placówkami z całej Polski, bierze udział w akcji „Warto być dobrym” organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO. Akcja ma promować wśród uczniów dobre postawy z ciekawym podejściem do fundraisingu (zdobywania pieniędzy zewnętrznych) na rzecz projektów edukacyjnych.

Akcja "Warto być dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat.

- To wspaniała inicjatywa, w którą uczniowie LO włączyli się z ogromnym zaciekawieniem – mówi Kamila Mazur, szkolny koordynator projektu. Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu to 337 uczniów. Szkoła szczyciła się zawsze tym, że licealiści są kreatywni, sumienni, zaangażowani w projekty edukacyjne i charytatywne. To właśnie w tej szkole realizowany jest projekt „Adopcja na odległość”, podczas którego uczniowie wspierają afrykańską szkołę w Korr. Bycie dobrym jest wpisane w naturę licealistów. Szczegóły można poznać na stronie szkoły: www.lo.strzegom.pl – dodaje Kamila Mazur.

Głównym elementem akcji jest konkurs, skierowany do uczniów 1500 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadzi samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną – rowerem górskim marki KROSS. Od początku semestru dzieci rywalizują w spełnianiu dobrych uczynków do końca roku w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy będą wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły zostanie rozlosowany rower.

- Akcja ta pokazuje, że być dobrym to nie wstyd i słabość, a wręcz przeciwnie to duma i siła. Celem akcji jest uświadomienie młodym ludziom, że warto być dobrym, a tym dobrem można zarażać innych, nawet starszych od siebie. To promowanie pozytywnego systemu wartości jako wzorca postaw. Docenienie odpowiedzialnego zachowania wobec drugiego człowieka, zwierzęcia, społeczności lokalnej, świata – dodaje Agnieszka Kotlicka, pedagog w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4.

Akcja "Warto być dobrym po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy realizuje ją w takiej skali, w szkołach w całej Polsce. Każda placówka dostała w paczce rower, multimedialny pakiet edukacyjny „Akademia Umysłu 2” do szkolnej biblioteki oraz baner akcji do powieszenia wraz z rowerem na szkolnym korytarzu.

Kolorowy baner oprócz logo patronów i sponsorów głównych, posiada 52 miejsca na naklejki, które może wykupić prawie każda firma lub osoba prywatna przykładając jednocześnie rękę do czynienia dobra. Jedna naklejka to koszt 100 zł, każdy może wykupić od 1 do 1500 takich cegiełek jednak tylko jedną w danej szkole.

Cała akcja jest koordynowana przez infolinie, gdzie kilkudziesięciu konsultantów pod numerem 801 999 333 informuje o wszelkich szczegółach. 10 najlepszych szkół, które będą miały najwyższy współczynnik dzieci, które wywiązały się z deklarowanych zadań do wszystkich uczniów, otrzyma po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej który, wybiorą dzieci.

- Dobro potrzebuje wsparcia i promocji w świecie konsumpcji i pogoni za sensacją. Taka akcja to bardzo wiele pozytywnej energii i pomocy w jego krzewieniu wśród dzieci. Dzięki niej młodzież uświadamia sobie, że pomaganie innym jest ważne, daje satysfakcje i czyni nas szczęśliwymi. Nie zrobilibyśmy jej bez wsparcia sponsorów. Wierzymy, że skoro dzieci stać na takie poświęcenie to inni też będą chcieli wesprzeć tak dobrą akcję by za rok objąć nią coraz więcej szkół. Wyszliśmy jednak z założenia, że zamiast zdobywać od kilku dużych firm po kilka milionów złotych, lepiej będzie dać szanse każdemu do przyłożenia ręki do czynienia dobra a w szczególności osobom fizycznym i firmom lokalnym gdzie to dobro jest czynione. Bo zrealizować taką akcję przy wsparciu tysięcy mniejszych podmiotów i osób fizycznych da lepszy i trwalszy efekt by zarażać dobrem – mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”.

Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", które ma już 10 lat jest największą organizacja pozarządowa działająca w sektorze edukacji w Polsce, swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj i 7600 szkół partnerskich. Organizacja, która przekazała już na rozwój edukacji 27 mln zł, zbiera także 1% na rozwój edukacji w polskich szkołach, przekazując im całe środki, które dostaje od rodziców ze wskazaniem na nie. Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronach www.ps.org.pl i www.facebook.com/przyjaznaszkola, a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl.Komentarze
1    


Dodaj komentarz

Imię:
Adres e-mail:
Przepisz kod ( 86146 ): Pozostalo znakow:
Treść:


Zobacz więcej artykułów

Felietonem po łapkach
Równość i godność według wybrańców narodu
Nie żebym miała coś przeciwko posłom i senatorom, bo nie mnie oceniać postępy realizacji wielkich wizji Polski zawartych w programach wyborczych. Ale jak słyszę o tym, co to oni nie robią by wszystkim żyło się lepiej, to nóż mi się w ograbionej kieszeni otwiera.  Co miesiąc fiskus prz...   Czytaj dalej
Zobacz więcej wpisów

Sonda - zagłosuj!
Czy radny może zrezygnować z mandatu wbrew woli wyborców?
1. Tak
2. Nie
3. Nie mam zdania
Zobacz wyniki sondy
 
Komentarze
Najczęściej czytane
Dziś Tydzień Miesiąc

  • Strona główna   |   Strzegom   |   Powiat   |   Regulamin   |   Redakcja   |   Ważne telefony   |    Kontakt